image
Wrz 11, 2019 horse concept, publikacje

Horse Concept to nie tylko metoda treningu dla managerów, dyrektorów i prezesów firm. To udostępnienie wrażliwości i mądrości koni ludziom do pracy nad ich wnętrzem, potencjałem, możliwościami, rozwojem… To urzeczywistnienie mojego marzenia. Wszystko zapoczątkował mój koń– uratowany od rzeźni. On wprowadził mnie na dróg pokonywania moich własnych barier, zachwycił mnie do szukania kreatywnych rozwiązań, otworzył przede mną „furtki możliwości”, które doprowadziły mnie dziś do zrealizowania projektów i działań wcześniej niemożliwych i niewyobrażalnych. Niemożliwe stało się możliwe.

 

Żaneta Poirieux, właścicielka firmy Bilans Consulting Development i propagatorka metody Horse Concept Poland, rozmawia Elżbieta Jeznach.

 

Kiedy po raz pierwszy zetknęła się pani z końmi?

Już w dzieciństwie rosłam w bliskiej obecności koni. Później po wielu latach przerwy kupiłam konia, na którym uczyłam się jazdy konnej. Ponieważ nikt w stajni nie chciał na nim jeździć oprócz mnie, był nierentowny i został przeznaczony na sprzedaż do ubojni. Trafił do mnie i zaczęliśmy tworzyć naszą wspólną historię… 10 lat temu trafiłam we Francji na szkolenie z końmi dla swojego rozwoju osobistego. Stwierdziłam, że jest to tak wspaniała metoda, że chciałabym ją udostępnić w Polsce. Tymczasem w kraju temat był jeszcze nieznany. Dopiero później pojawiło się zainteresowanie tą dziedziną, nadal jednak traktowaną z przymrużeniem oka przez fachowców od konwencjonalnych metod szkoleniowych. Moja firma doradczo-szkoleniowa Bilans Consulting Development prowadzi między innymi klasyczne szkolenia dla top managementu od 1999 r. Wiem, że trening z końmi ma realną i nie-powtarzalną wartość ze względu na fakt, iż bazuje na zmianie zachowań, a nie na zdobywaniu wiedzy. Managerowie mają przesyt wiedzy, którą im się wpaja podczas szkoleń. Stosują ją przez pierwszy tydzień, a później dawne odruchy powracają. Trening z końmi cieszy się ogromnym entuzjazmem wszystkich dotychczasowych uczestników. Horse Concept Poland działa prężnie w Polsce od 4 lat dla największych koncernów, przede wszystkim francuskich.

Ma pani zatem z pewnością sentyment do Francji?

Z Francją wiąże się wiele lat mojego życia: wyjechałam tam w wieku 18 lat, wyszłam za mąż, urodziłam trójkę dzieci, zaczęłam pracować. Francja jest dla mnie od zawsze źródłem inspiracji.

Do kogo skierowana jest metoda Horse Concept?

Metoda Horse Concept jest adresowana do wszystkich tych, którzy używają autorytetu i chcą w naturalny sposób pozyskać swoich podopiecznych – współpracowników, partnerów, klientów, dostawców – do współpracy, aby ci z kolei dawali z siebie wszystko, co najlepsze.

Na czym polega metoda Horse Concept?

Wykorzystujemy następujące analogie: życie stadne koni a współpraca zespołowa w firmie, relacje koni pomiędzy sobą a relacje międzyludzkie, ustanawianie autorytetu w stadzie a budowanie autorytetu w grupie ludzi. Stawiamy na obserwację i zrozumienie zachowań, mowy ciała, spójności pomiędzy intencją a działaniem. Pokazujemy, jaki styl relacji jest skuteczny, by bazowała ona na wzajemnym szacunku i zaufaniu – pozwala to spojrzeć w głąb siebie i stwierdzić, co utrudnia nam kontakty z innymi, a co może spowodować, że stajemy się niepisanymi liderami w grupie. Jest to metoda pozwalająca ludziom korygować ich postawy – koń uczy, staje się naszym zwierciadłem. Główną zaletą innowacyjnej metody treningu Horse Concept adresowanej do kadr zarządzających jest rozwijanie inteligencji emocjonalnej, niezbędnej do budowania relacji interpersonalnych, które są podstawą nasze-go życia w społeczeństwie, w organizacjach formalnych i nieformalnych.

Jak przebiegają takie szkolenia?

Spotkania mogą odbywać się w coachingu jedno- lub dwuosobowym bądź np. w grupach 8-, 10 – lub 14-osobowych. Szkolenie rozpoczyna się od zapoznania uczestników z psychiką i zachowaniem koni: mówimy o tym, jak można na konia zadziałać, czego unikać. Następnie przechodzimy do ćwiczeń, które umożliwiają każdemu uczestnikowi znalezienie się sam na sam z koniem na tzw. koralu i podjęcie próby porozumienia się i wyegzekwowania od zwierzęcia pożądanego przez nas komunikatu. Chodzi o to, by koń uznał nas za lidera, z którym będzie chciał dobrowolnie współpracować, za którym zechce podążać – niczym w życiu, kiedy sami chętnie podążamy za naszymi mentorami. Ćwiczenia realizowane w ramach Horse Concept nie są ani symulacjami, ani grą ról. Są to realne zadania sytuacyjne mające na celu lepsze poznanie siebie, wyrażanie własnych zdolności przywódczych, otwieranie się na uważność i empatię dla drugiego człowieka niezależnie od tego, czy jest to nasz przełożony, pod-władny, kolega, partner, uczeń czy dziecko. Spotkania z końmi mają oddziaływanie wielopłaszczyznowe, ponieważ kształtują równolegle postawy w biznesie, wzbogacają osobowość, wpływają na naszą równowagę emocjonalną i na naszą psychikę.

Gdzie odbywają się spotkania Horse Concept?

Spotkania wiążą się z pracą z pięknymi zwierzętami, odbywają się więc w pięknych miejscach, jak np. pałac w Nieborowie i stadnina koni tuż przy pałacu oraz ośrodek Buksza – są tam konie do polo, żyjące na zewnątrz, dlatego zachowały one wiele cech naturalnych, w przeciwieństwie do zwierząt przebywających głównie w stajniach rekreacyjnych. Trwają dyskusje z kolejnymi prestiżowymi miejscami, ale o tym wiadomo będzie niebawem na stronie www.horsecon-cept.com.pl.

Ze szkoleń z końmi mogą skorzystać zarówno osoby prywatne, jak i firmy…

Tak, jest to produkt elitarny, dosyć drogi, ponieważ i miejsca i konie wymagają odpowiedniej kadry. Nasz zespół tworzą trenerzy jazdy konnej oraz trenerzy biznesu posiadający wieloletnie doświadczenie w coachingu. Często sami posiadają konie lub pracują z nimi na co dzień. Ich unikatowe umiejętności w połączeniu z „końskim zwierciadłem” sprawiają, że uczestnicy warsztatów prowadzonych według metodologii Horse Concept wyjeżdżają ze spotkania z nową świadomością siebie i wiedzą o sobie, którą mogą od razu zastosować w organizacji i w życiu prywatnym. Działamy w nurcie psychologii humanistycznej, która mówi, że każdy człowiek ma zdolność i prawo do rozwoju. Dlatego zdarza się, że osoby prywatne, które nie dysponują odpowiednimi środkami finansowy-mi, przyłączają się do grupy lub przychodzą na spotkania indywidualne, które często są odpłatne symbolicznie.

Jakie marzenie chciałaby pani zrealizować w najbliższej przyszłości?

Dążę do tego, aby pracy z końmi poświęcać coraz więcej czasu i móc połączyć pasję do pracy z ludźmi z miłością do koni. Mój koń nadal pokazuje mi właściwe kierunki… rozwój zawodowy i osobisty, terapia dla dorosłych, młodzieży i dzieci, hipoterapia, w bliskiej przyszłości fundacja na rzecz niepełnosprawnych dzieci i młodzieży oraz społeczności lokalnej… i kto wie, co jeszcze? Wiele moich wewnętrznych postanowień i marzeń urzeczywistnia się, tym bardziej teraz, kiedy od koni czerpię ich mądrość i równowagę.