HORSE CONCEPT – rozwiń talent lidera

Czym jest Horse Concept?

Horse Concept to metoda treningu dla menedżerów każdego szczebla, którzy zarządzają zespołami i muszą pociągać za sobą ludzi do realizowania zamierzonych celów. Główną zaletą tej metody jest rozwijanie inteligencji emocjonalnej, niezbędnej do budowania relacji interpersonalnych. O atutach tej metody rozmawiamy z Panią Żanetą Poirieux, właścicielką i dyrektor zarządzającą Bilans Consulting Development*, która wprowadziła metodę Horse Concept do Polski.

Kim jest Bilans Consulting Development?

 

To firma consultingowo-szkoleniowa istniejąca w Polsce od 12 lat. Od początku istnienia BCD współpracuje przede wszystkim z zarządami francuskich koncernów w Polsce i we Francji. Proponuje usługi doradcze, executive coaching, bilans kariery oraz szkolenia w języku polskim i francuskim. Wspólnie z zarządami firm klientów BCD wypracowuje strategie oraz programy rozwoju „pracowników talentów” – kluczowych dla organizacji. Przykładem jest dedykowany roczny cykl szkoleniowy „Pokonaj szczyty” – stworzona dla dyrektorów francuskich hipermarketów.


Program ten objął już 30 osób w ciągu 2 lat. Zwycięzcy wyjeżdżają w tym roku pokonać inny szczyt własnych możliwości – Kilimandżaro. Klienci cenią długoletnie doświadczenie trenerów – praktyków BCD, indywidualne i nieszablonowe podejście, kreatywność i niepowtarzalność proponowanych usług, produktów, rozwiązań oraz autorskich metod pracy. Wszystkie usługi są dedykowane i jednostkowo tworzone dla klienta z uwzględnieniem przedstawionej problematyki, specyfiki otoczenia, branży oraz ludzi, do których skierowane są projekty.

 

Dlaczego Horse Concept?

 

Tworząc i prowadząc szkolenia dla kadr zarządzających od 12 lat, przekonałam się, że tradycyjne metody szkoleń są mniej skuteczne na tym poziomie odpowiedzialności, wiedzy oraz kompetencji. Menedżerowie, decydenci potrzebują innej formy doskonalenia się – innych doznań, które pozostawią trwały ślad w ichświadomości i umiejętnościach. Często mają oni przesyt wiedzy, którąwpaja się im podczas szkoleń, konferencji. Nowo poznane techniki stosują przez pierwszy tydzień po powrocie do firmy. Później dawne odruchy wygrywają. Trening z końmi ma realną i niepowtarzalną wartość ze względu na fakt, iż bazuje nie tylko na zdobywaniu wiedzy, ale przede wszystkim na doskonaleniu własnych zachowań oraz na ich zmianie. Aby koń wykonał to, o co prosi go uczestnik szkolenia, musi czuć, że ma do czynienia z prawdziwym przywódcą, któremu chce się podporządkować oraz z którym zgadza się współpracować. To, jak stać się prawdziwym przywódcą, ćwiczymy metodą Horse Concept. Wszystkie techniki wyuczone na tradycyjnych szkoleniach zostają weryfikowane podczas spotkania z koniem.

 

Po co konie podczas szkoleń?

 

Konie, jako zwierzęta wyjątkowo wrażliwe i wyczulone bardziej niż człowiek, stają się podczas szkoleń dla uczestników „zwierciadłem” ich zdolności, umiejętności, niedostatków oraz nieskuteczności w byciu liderem. Konie „służą” uczestnikom do diagnozy ich zdolności interpersonalnych, komunikacji, zarządzania oraz do ich doskonalenia podczas ćwiczeń na żywo. Tym razem interlokutorami nie są ludzie, lecz konie. „Końskie zwierciadło” jest szczere i prawdziwe, ponieważ koń w kontakcie z człowiekiem nie spekuluje, nie stara się oszukać, aby zrobić przykrość lub się przypodobać. Jest autentyczny i pokazuje to, co w uczestnikach dobre i złe. Swoim zachowaniem, reakcją bądź jej brakiem,  podpowiada, jak działać, żeby osiągać skuteczność i stawać się wiarygodnym i naturalnym przywódcą.

 

Ponieważ z koniem nie da się niczego uzyskać siłą, uczestnicy uczą się, jak „zdobyć” jego psychikę i motywację do współpracy. Analogicznie jest w kontaktach z ludźmi. Można kogoś zmusić do działania, ale czy to sprawi, że staniemy się dla niego liderem, z którym dobrowolnie i z zaangażowaniem będzie chciał współpracować?

 

Jak przebiegają takie szkolenia? Gdzie się odbywają?

 

Spotkania odbywają się indywidualnie (coaching horse) lub w grupach 8-, 10- lub 14-osobowych (leadership training). Polegają na obserwacji zachowań stadnych koni oraz na ćwiczeniach, które umożliwiają każdemu uczestnikowi znalezienie się sam na sam z koniem na tzw. koralu. Ćwiczenia realizowane w ramach Horse Concept nie są ani symulacjami, ani grą ról. Są to realne zadania sytuacyjne mające na celu lepsze poznanie siebie, wyrażanie własnych zdolności przywódczych, otwieranie się na uważność i empatię dla drugiego człowieka, niezależnie od tego, czy jest to nasz przełożony, podwładny, kolega czy partner. Spotkania wiążą się z pracą z pięknymi zwierzętami, odbywają się więc w pięknych miejscach, np. stadnina koni przy pałacu w Nieborowie, ośrodek Buksza czy Stajnia Chojnów. Produkt jest elitarny, ponieważ i miejsca, i konie wymagają odpowiedniej kadry. Nasz zespół tworzą trenerzy jazdy konnej oraz trenerzy biznesu posiadający wieloletnie doświadczenie w coachingu. Często sami posiadają konie lub pracują z nimi, na co dzień. Ich unikatowe umiejętności w połączeniu z “końskim zwierciadłem” sprawiają, że uczestnicy warsztatów prowadzonych wg metodologii Horse Concept wyjeżdżają ze spotkania z nową świadomością siebie i wiedzą o sobie, którą mogą od razu zastosować w organizacji i w życiu prywatnym.

rozmawiał Grzegorz Ziółkowski

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *